RAW format

RAW format

RAW format je format datoteke koji je konstruisan tako da beleži sve podatke koje senzor snima kada uslikate fotografiju.

ŠTA JE ZAPRAVO RAW FORMAT?

RAW je datoteka ili format koji pruža informacije o boji u pikselu, odnosno “dubini” boje gde kamere upis informacija najčešće rade od 10, 12, pa čak i 16-bita po kanalu, za razliku od JPEG fajla koji koristi 8 bita.

JPEG FORMAT

Fotografije koje su uslikane u JPEG (Joint Photographic Experts Group) formatu se kompresuju i ne sadrže toliko podataka zbog kompresije. Samim tim nemate veću slobodu editovanja ili izmena koje možete da uradite u raznim programima, drugim rečima slike uslikane u JPEG formatu su nepopravljive.

PREDNOSTI RAW FORMATA

Svaka fotografija uslikana u RAW format ili “sirovom” formatu pruža vam mogućnosti za dodatno editovanje ili obradu fotografija kada su u pitanju najsvjetliji i najtamniji delove scene. Ovde prvenstveno mislimo na senke i preeksponirane delove fotografija koje u ovom slučaju možete obraditi na način da otkriju ili sakriju određene delove fotografija.

raw fotografija

PROIZVOĐAČI RAW FAJLOVA

Svaka kamera odnosno svaki brend ima svoj RAW format, a mi ćemo ovde navesti nekoliko proizvođača na primer Canonov CR2 i CRW, Adobeov DNG, Nikonov NEF, Olympusov ORF, Sony ARW i Fuji RAF formate datoteka.

DA LI RAW FORMAT IMA NEDOSTATKE?

Najveći nedostatak ako se to uopšte može nazvati nedostatkom je to što svaki RAW fajl zauzima mnogo podataka na memorijskoj kartici. Primera radi opet u zavisnosti od kvalitete izabranog JPEG fajla može nositi 0,3 do 10 MB megabajta dok RAW fajl sa druge strane može da zauzme 20 – 40 MB. U zavisnosti od kamere koju koristite moraćete da imate i program tog proizvođača kako biste bili u mogućnosti da pogledate fotografiju. Svakako Adobe programi su kompatibilni sa većinom RAW fajlova pa otvaranje fajla u Lightroom ili Photoshop programu ne bi trebalo da bude problem.

raw photo

 

POZITIVNA STRANA RAW FORMATA

Kao što smo već rekli pored informacija koje se mogu dobiti fotografisanje u ovom formatu dobijate na boji, oštrini i dubini same fotografije. U JPEG 8-bitnoj fotografiji nalazi se oko 16,8 miliona boja dok 14-bitni RAW fajl sadrži oko 4,4 triliona boja.

To svakako nije važno za ljudsko oko koje registruje oko milion boja, ali percepcija boja je veoma subjektivna i razlikuje se od osobe do osobe, čime se teško može utvrditi tačan broj bojs koje regidtruje ljudsko oko. Ono što nam je bitno je to da sve ove komponente daju dubinu fotografiji koja je uslikana u RAW formatu, a tu razliku ćete sigurni smo primetiti.

PRIMER

Fotografija zapravo označava trenutak, pa tako ukoliko ne budete na pravom mestu u pravo vreme verovatno nećete zabeležiti dobru fotografiju. Ovde ćemo navesti jedan primer fotografije uslikane greškom sa povećanim ISO (povećana osetljivost senzora kamere na svetlo) podešavanjima. Ovo je zanimljiv primer kako fotografija može biti spašena i editovana ukoliko je uslikana u RAW formatu. Da je ovo bio slučaj sa JPEG formatom fotografija bi bila kompresovana i nemoguća za obradu. Na ovaj način greška napravljena je u završnoj fazi obrade uspešno ispravljena.

Neobrađena RAW fotografija

Obrađena RAW fotografija

Obrađena RAW fotografija